Welcome to the official website of The Bislimi Group Foundation
 
TBG Foundation
Educate. Experience. Empower.

Home  Programs  News  Supporters  About Us  Contact                                        


THE WASHINGTON SCHOOL - VJESHTE 2019
Zhvillimi dhe Politika Nderkombetare

 

 

WASHINGTON SUMMER SCHOOL

Zhvillimi dhe Politika Nderkombetare

21 Shtator - 6 Tetor 2019, Washington, DC


Click here for the English Version | Klikoni ketu per Versionin ne Anglishte

 

Hyrje

Nė botėn e sotme, ėshtė bėrė pothuajse detyrė profesioniste me i ndjekė zhvillimet botėrore, posaēėrisht pėr ata qė studiojnė ose punojnė nė marrėdhėniet ndėrkombėtare, biznes ose tregti. Por jo tė gjitha zhvillimet kanė tė njėjtin ndikim nė fushėn tuaj tė studimeve ose punės. Prandaj, ėshtė e domosdoshme pėr profesionistėt e rinj dhe shkollarėt e tė sotmes tė kenė, tė paktėn, njė pasqyrė themelore tė zhvillimit ndėrkombėtar dhe politikės ndėrkombėtare. Kėto dy fusha studimi janė tė veēanta, por tejet tė ndėrlidhura.

Pėr t’iu dhėnė shkollarėve tė rinj (studentėve diplomikė) dhe studentėve mundėsinė pėr t’i eksploruar temat kyēe nė kėto dy fusha, fondacioni The Bislimi Group (TBG) ka nderin t’ju ofrojė programin Shkolla Praneverore e Washingtonit pėr Zhvillimin dhe Politikėn Ndėrkombėtare. Ky program do tė mbahet nga 21 Shtator - 6 Tetor 2019 nė Washington, D.C. Jemi mė se tė ngazėllyer t’ju njoftojmė se pjesėmarrėsit e programit do tė jenė mysafirė tė Universitetit Trinity tė Washingtonit nė Washington, D.C.

Per te mesuar me shume per kete program dhe per te pare disa foto nga edicionet e mepareshme te tij, shiqoni: Washington Winter School 2014 dhe Washington Spring School 2015, si dhe Washington Spring School 2016.

 

Komponetet Kryesore te Programit

Ky ėshtė program dyjavor i nga pesė pika kyēe:

- Seminarėt e pėrditshėm (3-4 orė nė ditė, nga e hėna deri tė premten) mbi ēėshtjet thelbėsore tė zhvillimit dhe politikės ndėrkombėtare;
- Takime zyrtare dhe vizita me anėtarėt dhe stafin e Kongresit tė Shteteve tė Bashkuara, ambasadorė (ose diplomatė rangu) tė disa Ambasadave nė Washington, D.C. (tė gjitha kėto takime janė nė konfirmimin e sipėr);
- Vizita nė vendet dhe pikat historike nė Washington, D.C.;
- Udhėtim fundjave (nje-ditor) nė qytetin e New Yorkut, duke perfshire edhe vizite ne Seline e OKB-se.
- Krijimi i lidhjeve profesionale.

Pjesėmarrėsve do t’u sigurohet tė gjitha materialet mėsimore. Tekstet janė anglisht. Megjithatė, ligjėratėt do tė mbahen shqip. Andaj, pjesėmarrėsve u duhet njohja themelore e anglishtes. 

Nė mbarim tė programit, secilit pjesėmarrės i ndahet Certifikata e Pėrfundimit.

 

Pjesemarresit

 

Ky program ka pėr synim t’iu shėrbejė studentėve (zakonisht, tė vitit tė tretė dhe tė katėrt) tė shkencave politike, ekonomisė, biznesit, administratės publike ose njė shkence tjetėr tė ndėrlidhur. Programi ėshtė i hapur pėr studentė pasdiplomikė tė ndonjėrės nga fushat e pėrmendura si dhe profesionisteve te rinje, qe punojne ne ndonje pozite te nderlidhur me temen e programit, qė mendojnė ose janė tė kyqur politikisht si dhe pjestarė tė shoqėrisė civile.

Pjesėmarrėsit e mundshėm duhet tė dėrgojnė njė CV dhe njė letėr motivuese (e cila shpjegon interesimin e tyre pėr programin si dhe liston te gjitha shtetet qe kane vizituar ne pese vitete e kaluara) permes APLIKACIONIT ONLINE deri te Premten, 16 Gusht 2019. Per ndryshe, keto dokumente mund t'i dergojne edhe nė adresėn washington@bislimi.org.

Pėr shkak tė kufizimeve tė veta financiare, fondacioni TBG i kėshillon pjesėmarrėsit e mundshėm tė kėrkojnė burime tjera pėr tė mbuluar shpenzimet qė ndėrlidhen me pjesėmarrjen nė program.

Sapo t’u jetė ndarė njė vend nė program, fondacioni TBG do t’u ndihmojė pjesėmarrėsve qė tė aplikojnė pėr vizė vizitore tė Shteteve tė Bashkuara.

Kosto e Programit, Transporti, dhe Akomodimi

Kostoja e programit ėshtė 2.850,00 dollarė amerikanė pėr pjesėmarrės. Fondacioni TBG do t’i ndajė bursė nė vlerė prej 850,00 dollarėsh amerikanė ēdo pjesėmarrėsi tė pėrzgjedhur pėr tė mbuluar pjesen me te madhe te shpenzimeve arsimore (tuition) tė programit.

Pjesa tjetėr e shpenzimeve pėr ēdo pjesėmarrės ėshtė vetėm 2.050,00 dollarė amerikanė dhe pėrfshin: transferin nga aeroporti ne Washington, transportin lokal gjate programit, librat dhe materialet tjera mėsimore, akomodimin, biletėn kthyese tė autobusit pėr udhėtimin nė New York dhe biletėn e vizitorit pėr katin e 86-tė tė terrasės vėshtruese nė ndėrtesėn “Empire State” nė Manhattan tė qytetit tė New Yorkut.

Kosto e programit nuk perfshine avio bileten ktheyese. Pjesemarresit jane vet pergjegjes per sigurimin e aviobiletes dhe mbulimin e kostos se saj. Ne mund t'ju ndihmojme pjesemarresve qe te sigurojne tarife grupore per aviobilete me cmim me te lire. Para nisjes, tė gjithė pjesėmarrėsit do tė ndjekin njė sesion orientues nė zyrat e fondacionit TBG nė Prishtinė. TBG do tė sigurojė udhėtimin nga aeroporti i Washingtonit pas mbėrritjes dhe pėr nė aeroport pas mbarimit tė programit. Pjesėmarrėsit do tė akomodohet nė njė mjedis tė pėrshtatshėm pėr studentėt nė Washington, D.C. Do t’u sigurohen dhe biletat e metrosė pėr transportin vendor. Studentėt do tė jenė pėrgjegjės pėr ushqimin dhe koston e ushqimit.

Ligjeruesi dhe Drejtori i Programit

 

Profesori Faton Bislimi do tė shėrbejė vullnetarisht si ligjėrues kryesor dhe drejtor i programit. Z. Bislimi ėshtė aktualisht studiues pasdiplomik nė Qendrėn e Ekselencės pėr BE-nė pranė Universitetit tė Albertės nė Kanada, ku ai po punon doktoraturėn nė shkenca politike dhe ėshtė pėrfitues i ēmimit “SSHRC Joseph Armand Bombardier Doctoral Award.” Para se tė vinte nė Universitetin e Albertės, z. Bislimi ishte ligjėrues i ekonomisė dhe zhvillimit ndėrkombėtar nė Universitetin Dalhousie dhe Universitetin Mount Saint Vincent nė Halifax, Nova Scotia, tė Kanadasė. Ai po ashtu ka dhėnė mėsim nė Universitetin Amerikan nė Kosovė dhe Kolegjin Universitar Victory nė Prishtinė. Jashtė botės akademike, z. Bislimi ka shėrbyer nė pozita menaxhuese dhe profesioniste nė shumė organizata ndėrkombėtare dhe ndėrqeveritare, siē janė UNDP, RTI International/USAID, OSCE, etj. Z. Bislimi mban titujt master i arteve nė marrėdhėnie ndėrkombėtare (Universiteti Dalhousie, 2010), master i shkencave nė zhvillim ndėrkombetar dhe administratė publike (Universiteti Harvard, 2007), si dhe baēelor me nderime i shkencave dhe arteve nė shkenca kompjuterike dhe matematikė (Universiteti Luterian i Teksasit, 2005). Ai ėshtė autor i disa librave dhe punimeve tė botuara dhe ėshtė shpėrblyer me shumė ēmime e mirėnjohje prestigjioze pėr veprimtarinė akademike e udhėheqėse dhe shėrbime pėr komunitetin. Z. Bislimi ėshtė themelues dhe kryetar i fondacionit The Bislimi Group dhe tani banon nė Edmonton, Alberta, tė Kanadasė, me tė shoqen dhe dy vajzat.

 

Pyetje

 

Ju lutemi mos hezitoni te na kontaktoni ne washington@bislimi.org apo direkt me Koordinatorin e Programit z. Burim Korqa nė burimkorqa@gmail.com ose nė telefonin +383 (0) 49 112 113.  Ju falemnderit. Per te aplikuar per kete program, plotesoni Aplikacionin Online!


 

 

All rights reserved. Copyright © 2006-2016 by The Bislimi Group Foundation
Home | Programs | News | Supporters | About Us | Contact  
The Balkans Peace Program | The Washington School | The Canadian Summer School | The Education for Peace Scholarship Program | Academic Services & TOEFL